

- Какво Знаем за Рак
- от Radiotherapy.bg
Видове рак
Известните видове рак наброяват повече от 100 вида. Обикновено се именуват съобразно органите или тъканите, където се образуват раковите заболявания. Например ракът на белия дроб започва в клетките на белия дроб, а ракът на мозъка започва в клетките на мозъка. Раковите заболявания също могат да бъдат описани от типа на клетката, която ги е образувала, като епителна клетка или сквамозна клетка.
Ето някои категории ракови заболявания, които започват в специфични видове клетки:
Карцином
Карциномите са най-често срещаният вид рак. Те се образуват от епителни клетки, които са клетките, които покриват вътрешната и външната повърхност на тялото. Карциномите, които започват в различни типове епителни клетки, имат специфични имена:
• Аденокарциномът е рак, който се образува в епителните клетки, които произвеждат течности или слуз. Тъканите с този тип епителни клетки понякога се наричат жлезисти тъкани. Повечето видове рак на гърдата, дебелото черво и простатата са аденокарциноми.
• Базоцелуларният карцином е рак, който започва в долния или основен (базисен) слой на епидермиса, който е външният слой на човек.
• Плоскоклетъчният карцином е рак, който се образува в плоскоклетъчни клетки, които са епителни клетки, разположени точно под външната повърхност на кожата. Сквамозните клетки покриват и много други органи, включително стомаха, червата, белите дробове, пикочния мехур и бъбреците. Изглеждат като рибени люспи, когато се гледат под микроскоп. Плоскоклетъчните карциноми понякога се наричат епидермоидни карциноми.
• Преходният клетъчен карцином е рак, който се образува в вид епителна тъкан, наречена преходен епител, или уротел. Тази тъкан, съставена от много слоеве епителни клетки, които могат да стават все по-големи и по-малки. Намират се в обвивките на пикочния мехур, уретерите и част от бъбреците (бъбречното легенче) и няколко други органа. Някои видове рак на пикочния мехур, уретерите и бъбреците са преходно-клетъчни карциноми.
• Саркомът се образува в меките тъкани на тялото. Това е Рак, който се образува в костите и меките тъкани, включително мускулите, мазнините, кръвоносните съдове, лимфните съдове и фиброзната тъкан (като сухожилия и връзки).
• Остеосаркомът е най-често срещаният рак на костите. Най-често срещаните видове сарком на меките тъкани са лейомиосарком, сарком на Капоши, злокачествен фиброзен хистиоцитом, липосарком и дерматофибросарком протуберани.
Левкемия
Раковите заболявания, които започват в кръвотворната тъкан на костния мозък, се наричат левкемии. Тези видове рак не образуват солидни тумори. Вместо това голям брой анормални бели кръвни клетки (левкемични клетки и левкемични бластни клетки) се натрупват в кръвта и костния мозък, изтласквайки нормалните кръвни клетки. Ниското ниво на нормалните кръвни клетки може да затрудни организма да достигне кислород до тъканите си, да контролира кървенето или да се бори с инфекциите.
Има четири често срещани типа левкемия, които са групирани въз основа на това колко бързо заболяването се влошава (остра или хронична) и от вида на кръвните клетки, в които ракът започва (лимфобластен или миелоиден).
Лимфом
Лимфомът е рак, който започва в лимфоцитите (Т клетки или В клетки). Това са бели кръвни клетки, които се борят с болестите и са част от имунната система. При лимфома анормални лимфоцити се натрупват в лимфните възли и лимфните съдове, както и в други органи на тялото.
Има два основни типа лимфом:
Ходжкинов лимфом – Хората с това заболяване имат анормални лимфоцити, които се наричат клетки на Рийд-Щернберг. Тези клетки обикновено се образуват от В клетки.
Неходжкинов лимфом – Това е голяма група ракови заболявания, които започват в лимфоцитите. Раковите заболявания могат да растат бързо или бавно и могат да се образуват от В клетки или Т клетки.
Множествена миелома – Множественият миелом е рак, който започва в плазмените клетки, друг вид имунни клетки. Анормалните плазмени клетки, наречени миеломни клетки, се натрупват в костния мозък и образуват тумори в костите по цялото тяло. Множественият миелом се нарича още миелом на плазмените клетки и болест на Калер.
Меланом
Меланомът е рак, който започва в клетките, които се превръщат в меланоцити, които са специализирани клетки, които произвеждат меланин (пигментът, който придава цвета на кожата). Повечето меланоми се образуват върху кожата, но меланомите могат да се образуват и в други пигментирани тъкани, като окото.
Тумори на мозъка и гръбначния мозък
Има различни видове тумори на мозъка и гръбначния мозък. Тези тумори са наречени въз основа на вида на клетката, в която са се образували и къде туморът се е образувал за първи път в централната нервна система.
Например, астроцитен тумор започва в мозъчни клетки с форма на звезда, наречени астроцити, които помагат да се поддържат нервните клетки здрави. Мозъчните тумори могат да бъдат доброкачествени (не рак) или злокачествени (рак).
Други видове тумори
• Туморите на зародишните клетки са вид тумор, който започва в клетките, които пораждат сперматозоиди или яйцеклетки. Тези тумори могат да се появят почти навсякъде в тялото и могат да бъдат или доброкачествени, или злокачествени.
• Невроендокринните тумори се образуват от клетки, които отделят хормони в кръвта в отговор на сигнал от нервната система. Тези тумори, които могат да образуват по-високи от нормалните количества хормони, могат да причинят много различни симптоми. Невроендокринните тумори могат да бъдат доброкачествени или злокачествени.
• Карциноидните тумори са вид невроендокринен тумор. Те са бавно растящи тумори, които обикновено се намират в стомашно-чревната система (най-често в ректума и тънките черва). Карциноидните тумори могат да се разпространят в черния дроб или други места в тялото и могат да отделят вещества като серотонин или простагландини, причинявайки карциноиден синдром.